Novogodišnje odluke su poput obećanja koja dajemo sami sebi - i onda ih zaboravimo prije nego što skuhamo prvu kavu u siječnju. No, ove godine, umjesto klasičnih odluka o mršavljenju ili odlasku u teretanu (koju ćete više posjećivati na Google Mapsu nego u stvarnom životu), zašto se ne biste fokusirali na poboljšanje komunikacije s drugima?
Ruku na srce, svi bismo mogli manje "scena" i više "razgovora" - bilo s obitelji, prijateljima, kolegama, ili s onim mobitelom koji nam se zalijepio za ruke.
Povijest novogodišnjih odluka
Zamislite Babilonce kako obećavaju bogovima da će vratiti posuđeni plug. Ako su oni mogli držati do obećanja u svijetu bez podsjetnika na mobitelu, možemo i mi. Rimljani su, pak, obećavali bogu Janusu da će biti bolji ljudi. Možda bismo i mi trebali izabrati nekog "Janusa" u svom životu (možda kolegu s posla?) i obećati im da ćemo prestati "slati pasivno-agresivne mailove" ili "odgovarati na poruke s 'ok'".
Najčešće novogodišnje odluke (i kako ih pretvoriti u komunikacijske)
Poboljšanje zdravlja: Umjesto "smršavit ću," recite "prestajem koristiti riječi poput 'uvijek' i 'nikad' u svađama s obitelji." To je komunikacijski ekvivalent dijete.
Financijski ciljevi: Ako želite štedjeti, počnite s štednjom riječi na poslu. Ne morate odgovoriti na svaki pasivno-agresivni komentar kolege.
Osobni razvoj: Naučite novu vještinu - poput toga da sljedeći put kad vam netko govori, stvarno slušate, umjesto da planirate što ćete vi reći.
Povezivanje s drugima: Više vremena za prijatelje i obitelj. I manje vremena za "scrollanje" na mobitelu tijekom zajedničkih ručkova.
Organizacija: Počnite s nečim jednostavnim - na primjer, odgovorite na poruke koje stoje u inboxu više od mjesec dana. Ali ne dok večerate s obitelji.
Zašto odluke često ne uspijevaju?
Problem nije u odlukama, nego u nama. Previše smo ambiciozni. Želimo promijeniti cijeli svijet, a ne možemo ni smanjiti vrijeme provedeno na mobitelu prije spavanja. Također, nedostatak plana često vodi do toga da završimo gdje smo i počeli - osim što sada imamo još više razloga zašto "ne volimo novogodišnje odluke."
Kako postaviti realne odluke za komunikaciju?
Specifičnost: Umjesto "bit ću bolji prema ljudima," recite "slušat ću bez prekidanja" (barem dok ne završe rečenicu!).
Mjerljivost: Brojite koliko puta uspijete reći "ne" bez osjećaja krivnje na poslu.
Dostižnost: Nemojte obećavati da ćete "svima biti dostupni 24/7." Niste Wi-Fi.
Relevantnost: Fokusirajte se na odnose koji su vam važni - prijatelji, obitelj, kolege. Ne morate odgovarati na poruke grupe "Stanari zgrade" u 23:45.
Vremenski okvir: Odredite koliko dugo ćete se truditi prije nego što proglasite neuspjeh. Tri mjeseca su razumna granica!
Strategije za uspjeh (i manje "drame")
Razbijte ciljeve u manje korake: Počnite s malim stvarima, poput "poslat ću jednu poruku zahvale dnevno prijateljima ili kolegama."
Praćenje napretka: Zapišite koliko puta ste izbjegli provjeravati mobitel tijekom ručka s obitelji. To je pravo postignuće.
Podijelite svoje ciljeve: Recite prijateljima o svojim planovima, ali ne onima koji će vas podsjetiti na svaki neuspjeh.
Proslavite male pobjede: Kad uspijete riješiti konflikt na poslu bez pasivno-agresivnih komentara, zaslužili ste malu nagradu (možda onaj kolačić koji "nećete jesti" zbog druge odluke).
Prilagodite se: Ako na pola puta shvatite da odluka ne funkcionira, promijenite pristup. Nema smisla forsirati.
Primjeri uspješnih odluka za komunikaciju
Osoba koja je odlučila reći "hvala" umjesto "ma nije ništa" svaki put kad primi kompliment.
Par koji je uveo pravilo "nijedna poruka prije kave" kako bi smanjili jutarnje svađe.
Kolega koji je prestao "odgovarati na sve s 'ok'" i počeo stvarno davati smislene odgovore.
Obitelj koja je uvela "zone bez mobitela" tijekom obroka kako bi više razgovarali.
Prijatelj koji je odlučio slati poruke za rođendane umjesto brzinskih objava na Facebooku.
Donesi odluku
Novogodišnje odluke o komunikaciji su prilika za smijeh, rast i manje "svađa zbog sitnica." Ako ništa drugo, barem možete reći da ste pokušali. Uostalom, svi volimo svježi početak - pogotovo ako znači manje "prestani gledati u mobitel" i više "hvala što si tu." Sretna Nova godina i sretno s odlukama!
Comments